Student Clubs & Activities

Organization Sponsor Day Time Location
Allies Meredith McIvor Tuesday-Friday L.E.A.D. Room 209
Anime/Manga Angela Ralph Tuesday-Friday L.E.A.D. RM. 118
Art Club Astra Patterson and Sharon Carr Dec. 13, Jan. 10, Jan. 24, Feb. 14, Feb. 28, Mar. 21, Apr. 11, Apr. 25, and May 16 3:15-4:00 Room 200A
Benson High News (Newspaper) Justine Garman A-Days 3rd Block Room 129
Book Club Angela Ralph Tuesday-Friday L.E.A.D Library
Chamber Choirs Susie Kearney Room 201
Cheerleading Meghan Johnson Tuesdays and Thursdays After School Commons
Chelo (Sepak Takraw) Doug Flegle Tuesday-Friday L.E.A.D. Wrestling Room
Concert Band* Andrew Brown A-Days 1st Block RM. 100
Concert Choir Susie Kearney Room 201
Culinary Club Ronda Bruggeman Dec. 8, Jan. 5, Feb. 9, Mar. 2, Apr. 13, and May 11 After School 004
Cupola Staff (Yearbook) Justine Garman Daily 1st and 4th Blocks Room 129
Dance Team Moriah Johnson Tuesdays and Wednesdays (Additional practices as needed) After School
DECA Erin Ruis Tuesday-Friday L.E.A.D.
Drama Club Erienne Wredt Tuesday-Friday L.E.A.D. AUDITORIUM
Dungeons and Dragons William Telgren Tuesday-Friday L.E.A.D. 140
FBLA (Future Business Leaders of America) Kelly Goergen Tuesday-Friday L.E.A.D.
Future Female Leaders of Benson Ronda Bruggeman Dec. 15, Jan. 12, Feb. 16, Mar. 9, Apr. 4, and May 18 3:30-4:30
JROTC Col. Dwight Lydic Monday-Friday All Blocks
Mixed Chorus Susie Kearney during class
National Honor Society Mary Reece
Orchestra Andrew Brown during class
Pottermore Rebecca Brauer Tuesday-Friday L.E.A.D. RM. 248
SkillsUSA Tom Sibbitt and Ronda Rodriguez Tuesday-Friday L.E.A.D.
Student Council Kelcey Schmitz and Araceli Lobato Darias Tuesday-Friday L.E.A.D.

Note:

  • Secondary school students may form non-curriculum related student groups.  The fact that such clubs are permitted to conduct meetings on District premises and may be monitored by school officials does not constitute school sponsorship or District endorsement of the purposes of such clubs or the content of their meetings.